Zakwas z buraków jest nie tylko smaczny, ale również wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych. Może stanowić bazę do przygotowania barszczu czerwonego, nadaje się także do bezpośredniego spożycia. Mając odpowiednie składniki, można przygotować zakwas z buraków samodzielnie – nie jest to wcale trudne. Alternatywą jest zakup kiszonego barszczu, który powinien zostać przygotowany z naturalnych składników.

Właściwości kiszonego barszczu

Zakwas z buraków wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych, dlatego też powinien być spożywany każdego dnia w ilości około 0,5 szklanki. Dzięki temu korzystnie wpływa na budowanie odporności. Wśród dobroczynnych właściwości buraków warto wymienić:

  • Duża ilość bakterii kwasu mlekowego to naturalny probiotyk, który wzbogaca florę bakteryjną jelit.
  • Buraki zawierają żelazo, dzięki czemu wspomagają procesy tworzenia się krwinek czerwonych.
  • Naturalne barwniki znajdujące się w burakach wykazują właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne.
  • Sok z buraków zawiera dużą ilość potasu, dlatego warto go stosować u osób cierpiących na nadciśnienie.
  • Buraki są bogatym źródłem witamin A, C, E, K, PP i witamin z grupy B.

Jak przygotować domowy zakwas z buraków?

Domowy zakwas z buraków jest wyjątkowo aromatyczny i smaczny, smakuje znacznie lepiej niż zakwas kupowany w sklepie. Do przygotowania zakwasu potrzeba:

  • kilogram buraków
  • litr wody
  • sól, pieprz, czosnek, majeranek, ziele angielskie, liść laurowy
  • duży słoik lub kamionka.

Buraki należy obrać i wypłukać – do przygotowania barszczu kroi się je w plastry, dodając następnie przyprawy. Osoloną do smaku wodę należy zagotować, a następnie zalać nią buraki. Przepisy są różne – można wykorzystywać zarówno wodę gorącą, jak i przestudzoną. Słoik lub kamionkę należy przykryć i pozostawić buraki w suchym i ciepłym miejscu. Przy odpowiedniej temperaturze w pomieszczeniu, proces kiszenia postępuje szybko. Kiszony barszcz można spożywać już po kilku dniach, jednak im dłużej będzie zachodzić proces kiszenia, tym głębszy będzie smak i aromat soku. Kiszonka może zostać przelana do słoików i bez dodatkowego sposobu konserwacji da się ją przechowywać w lodówce nawet przez kilka tygodni. Kto nie chce lub nie potrafi przygotować barszczu, może kupić gotowy zakwas w sklepie. Warto zwracać uwagę na to, by był on ekologiczny i nie zawierał w składzie octu, kwasku cytrynowego, aromatów, barwników i konserwantów. Produkt dobrej jakości ma stosunkowo krótki czas przydatności do spożycia – warto zwracać na to uwagę podczas zakupów.

Jedzenie zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com