Zakwas z buraków od wieków jest przygotowywany w polskich domach. Idealnie sprawdza się jako baza do barszczu czerwonego, ale zakwas można również pić. Bogata ilość witamin i składników odżywczych sprawia, że kiszony barszcz czerwony korzystnie wpływa na pracę organizmu. Warto poznać jego dobroczynne właściwości.

Dobry barszcz kiszony, czyli jaki?

Wiele mówi się o dobroczynnym działaniu kiszonek, które można znaleźć na sklepowych półkach. Należy podkreślić, że korzystny wpływ na organizm ma spożywanie zakwasu dobrej jakości, przygotowanego z ekologicznych produktów. Podczas kupowania barszczu koniecznie należy zwracać uwagę na jego skład – nie może się w nim znaleźć ocet czy kwasek cytrynowy, a wyłącznie naturalne składniki – buraki, woda, sól, przyprawy, czosnek. Nie powinno się kupować produktu, który zawiera barwniki, aromaty czy substancje konserwujące. Najlepszym rozwiązaniem jest samodzielne ukiszenie barszczu z buraków pokrojonych w plastry z dodatkiem przypraw i zalanych przegotowaną wodą. Dzięki temu wiemy co znajduje się w barszczu i co spożywamy.

Właściwości barszczu kiszonego

Zakwas z buraków może być pyszną bazą do barszczu czerwonego, można również spożywać 0,5-1 szklanki dziennie zakwasu w celach zdrowotnych. Taka ilość barszczu nie może zaszkodzić, a dla najlepszych efektów polecane jest codzienne spożycie dobrej jakości zakwasu.
Zakwas z buraków posiada dużą ilość bakterii mlekowych jak każda kiszonka. Wpływają one dobroczynnie na florę bakteryjną jelit oraz na wzmocnienie odporności organizmu.

Sok z kiszonych buraków zawiera dużą ilość żelaza, dlatego też polecany jest chorym cierpiącym na niedokrwistość. Wchłanianie się pierwiastka wzmacnia kwas foliowy, który również można znaleźć w kiszonce.

Kiszonka z buraków jest bogata w potas, dlatego też spożycie soku zalecane jest osobom cierpiącym na nadciśnienie.

Zakwas z buraków dobroczynnie wpływa na stan naczyń krwionośnych, zmniejsza ryzyko pojawienia się chorób układu sercowo – naczyniowego.

Czy kiszony barszcz jest smaczny?

Oczywiście nie każdemu musi smakować smak zakwasu z buraków, jednak napój można uznać za całkiem przyjemny w smaku. Odpowiednio przyrządzona kiszonka jest pikantna, odpowiednio kwaśna i ma wyczuwalne w smaku naturalne przyprawy. Zakwas z buraków przypomina w smaku barszcz czerwony. Trzeba pamiętać, że odpowiednia ilość buraków i przypraw gwarantuje intensywną barwę soku oraz jej pyszny smak. Najlepiej smakuje zakwas przygotowany samodzielnie w domu, ponieważ każdy może przygotować go zgodnie ze swoim gustem.

Tło zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com